Вінницькі фахівці дізналися про особливості опитування дітей, які постраждали від або стали свідками насильства

Як правильно налагодити взаємодію, побудувати комунікацію та опитати дитину — у грудні навчалися спеціалісти Вінницької області, які будуть залучені до надання комплексних спеціалізованих послуг на базі міжсекторального центру захисту для дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства, кримінального правопорушення (модель Барнахус).

Учасники та учасниці тренінгу дізналися:

  • які існують міфи та стереотипи щодо дітей;
  • як будувати комунікацію та взаємодіяти з дитиною, що пережила або стала свідком насильства;
  • як враховувати вікові особливості та психологічний стан дитини;
  • які є механізми для опитування дитини відповідно до фаз та факторів, що допоможуть відтворити подію та отримати достовірну інформацію;
  • як оцінити покази дитини;
  • яка роль психолога під час опитування;
  • у чому полягає робота моделі Барнахус.

Також учасники тренінгу відпрацювали навички формулювання запитань з урахуванням вікових особливостей дитини та її психоемоційного стану.

Наприклад, про те, що важливо:

  • проводити опитування в іншому місці, ніж те, де проводяться інші слідчі дії, де дитина зазнала травматичного досвіду або де мешкає;
  • дати дитині можливість освоїтися у кімнаті, де відбувається опитування;
  • пояснити дитині зрозумілими словами, що саме буде відбуватися у кімнаті, яка роль всіх присутніх, чому є камера.

Тренерки розповіли й про міжнародні стандарти та національне законодавство, що стосується опитування дитини.

Триденний онлайн-тренінг на виконання проєкту «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей-постраждалих від насильства» організував МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Вінницької обласної державної адміністрації.

Тренерками стали:

  • Наталія Пашко – тренерка, психологиня, спеціалістка по роботі з випадками домашнього насильства, координаторка напрямку по роботі з дітьми та підлітками Інституту психології здоров’я.
  • Тамара Бугаєць – тренерка, адвокатка, експертка Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх.

Нагадуємо, що у вересні 2020 року Президент України підписав Указ «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства», у якому йшлося, серед іншого, про розробку законопроєктів, спрямованих на забезпечення додаткових процесуальних гарантій неповнолітнім особам при проведенні їх допиту, опитування під час кримінального провадження, що базуються на найкращих міжнародних практиках, зокрема на моделі «Барнахус».

Барнахус (у перекладі «будинок для дітей») — це міждисциплінарний і міжустановчий спеціалізований центр по роботі з дітьми, які постраждали від насильства або стали свідками подібних злочинів. Барнахус бере свій початок в межах Моделі захисту дітей, прийнятої в США у 80-х роках. В Європі вперше такі центри виникли в 1998 році в Ісландії, а потім поширилися і в інших північних країнах (у Швеції — у 2005 році, в Норвегії — у 2007 році, в Гренландії — у 2011 році, в Данії — у 2013 році) під назвою Барнахус.

Add your Comment

uk