First Aid Art – перша допомога для серця і душі

24-27 січня 2023 року у Львові та Вінниці відбувся тренінг First Aid Art – навчальна програма для надавачів допомоги та фасилітаторів

Міжнародна організація First Aid Arts з 2010 року проводить навчання та надає методологічну допомогу організаціям чи окремим особам, які завдяки  арттерапії допомагають тим, хто пережив стихійні лиха, вимушену міграцію, домашнє насильство, втрату постійного місця проживання та інші види травм. 

Головною метою програми було навчитись використовувати мистецтво для подолання стресу і встановлення балансу між розумом та тілом. Учасники працювали над навичками самодопомоги, а також вчились фасилітувати групову роботу через техніки арттерапія.

«Тренінги First Aid Arts розроблені так, щоб навчити будь-яку людину без спеціальної освіти чи досвіду надавати допомогу власній родині чи громаді, використовуючи наявні ресурси. Основне завдання методики First Aid Arts – стабілізувати психоемоційний стан людини, з якою він/вона працює. Для цього непотрібно бути митцем чи психологом», – зазначає Curtis, тренер First Aid Art.

В Україні такий тренінг проведено вперше, і наразі одночасно у двох містах – Львові та Вінниці.
У Львові 38 учасників зі Львова та Ужгорода навчались разом з тренерами Kirsten Musgrave та Curtis Romjue, представниками Міжнародної організації First Aid Art. Водночас 22 учасники навчались у Вінниці – для них тренери First Aid Art провели онлайн-трансляцію із Бухареста.

First Aid Art – це програма про те, як допомогти собі та іншим подолати стрес, випрацювати навички для запобігання стресу завдяки творчим практикам. Учасники використовували малювання, танці, спів, техніки дихання та розслаблення, які допомагають взяти під контроль власне життя. Адже в період стресу ми часто не спроможні належно реагувати на певні обставини та приймати вірні рішення; наше тіло напружене, а розум охоплений пригніченим емоційним станом. Інструменти і знання, які учасники отримували впродовж тренінгу, були направлені на те, щоб мислити заздалегідь та залишатись у зв’язку з іншими та будь-яких обставин.

«Щоб запобігти емоційному вигоранню, я рекомендую фахівцям, які надають психологічну допомогу, щодня робити речі, які допоможуть їм переключитися та відпочити, більше проводити часу з близькими людьми, дозволяти собі отримувати задоволення від життя навіть під час війни. Не забувати про дихальні вправи, обнімати рідних», – говорить Kirsten, тренерка First Aid Art.

Учасники програми First Aid Art навчились:

  • як розпізнати і відреагувати на стрес,
  • як відстежувати «сигнали» тіла в період стресу,
  • відпочивати та відновлювати ресурс через креатив та творчість: малювання, танці, співи,
  • використовувати дихальні практики, щоб подолати стрес,
  • піклуватись про свій емоційний стан,
  • допомагати іншим у стресовій ситуації.

За допомогою вивчення думок, емоцій та фізичних відчуттів, дихальних вправ, малювання та музики, методика First Aid Arts посилює емоційну стійкість та зменшує симптоми посттравматичного стресового розладу. Ефективність методики була підтверджена дослідженнями у сфері неврології та психології.

«Щоб допомагати іншим, потрібно в першу чергу піклуватися про себе. Бути вдячним за те хороше, що відбувається зараз в житті. Розпочинати кожен день зі згадки про 3-5 конкретні події чи речі, за які ти вдячний, пам’ятати, що незважаючи на всі виклики, життя чудове, і що цим позитивним настроєм можна поділитися з іншими», – Curtis, тренер First Aid Art.

 

Тренінг проводився в рамках проєкт «Надання міжсекторальної підтримки ВПО та постраждалий внаслідок війни в Україні» Представництвом HelthRight Internitional в Україні, а також Міжнародною благодійною організацією World Vision.

Набуті знання та навички учасники застосують у своїй професійній діяльності, а також у роботі з дітьми у майбутніх дитячих кімнатах, що будуть створені в рамках проєкту. Там фахівці працюватимуть з дітьми із родин ВПО, а також тими, хто особливо потребує психологічної підтримки.

По завершенню тренінгу учасники отримали багато корисних роздаткових матеріалів для практичного використання, а також пам’ятні подарунки від організаторів. На знак подяки, учасники у Львові зробили сюрприз для своїх тренерів – подарували їм вишиванки та жовто-блакитні браслети на згадку про їх відвідини України.

 

   

Коментарі та відгуки учасників тренінгу 

Олена Горват, психолог, 
учасниця міждисциплінарної мобільної команди (м.Ужгород)
«На тренінгу ми працювали над своєю «дитячою» частиною. Програма була дуже грамотною, нам вдалось наповнитись внутрішнім ресурсом. Обов’язково будемо застосовувати усі практики у роботі зі своїми клієнтами. Я вже багато чого використовую, але музику – ні. Тому саме ця частина запам’яталась мені найбільше. Я планую самостійно робити добірку музики і спостерігати як вона допомагатиме людям.

Тренери емоційно наповнені, дуже відкриті, щирі. Відчувається їх бажання взаємодіяти з нами, ділитись знаннями та енергією. Хоч я погано володію англійською, це не стало перешкодою для сприйняття інформації. Здавалось, що тренери бачили по очах, коли учасники погано їх розуміють, тому намагались пояснювати матеріал мовою жестів. Це було дуже класно та приємно.
Дуже великий плюс, що тренери приймають участь на рівні з нами. Вони є прикладом для нас.
Наш колектив дуже вдячний всім організаторам. Настільки все продумано, тепло. Ми бачимо, як ви цінуєте своїх працівників. Ви дбаєте про нас, важливо, щоб ми були ресурсні, могли далі рухатись. В нинішній час ми побували у казці!»

Тетяна Борічева, психолог,
учасниця міждисциплінарної мобільної команди (м.Ужгород)
«Навчання було на дуже чутливому рівні, з великою віддачею. Тренери «включались» у процес навчання і, відповідно, «включались» і учасники. Це був танець усіх в одній роботі.
Я теж працюю з групами, багато чого використовую з ними, але сама над цим не дуже працювала. Але тут, ми зустрілись серед людей, які собі дозволяють розслабитись, незалежно від того, в якому вони статусу. Самі тренери показують і щиро роблять самі всі вправи. Це мотивує наповнятись енергією»

Ірина Матіїшин, дитячий психолог,
учасниця міждисциплінарної мобільної команди (м.Ужгород)
«Дуже сподобались тренери, їх легкість і натхнення. Хочеться переймати їх досвід і передавати своїм клієнтам.
За програмою, сподобалась танцювальна вправа в укритті. Хоч ми були в некомфортному місці, але нам вдалось залишитись в позитивному настрої. Також дихальна практика теж сподобалась. Особливо, коли було завдання «видихали стрес». Я відчула в собі наповнення і змогла уявити, як «видихаю» негатив»

Ольга Стегура, психолог,
керівник міждисциплінарної мобільної команди (м.Ужгород)
«Мені дуже подобається формат тренінгу. Ми дуже багато працюємо із клієнтами в полі, а багато навчань онлайн. Це виснажує. Тут, на офлайн-тренінгу, найбільше відчувається, наскільки арт-терапія допомагає в кризових ситуаціях групі людей і як цим керувати завдяки музиці, співам, танцям. Завдяки цій методиці можна показати наскільки ти себе заганяєш в стрес, і наскільки можеш сам себе вивести з такого стану.
Сподобалось, коли ми танцювали в укриття, оскільки нам вдалось зняти стрес. Ми танцювали, а потім малювали під спокійну музику, що дуже розслабило. Раніше я про це не думала, але зараз розумію, що все має бути в комбінації. Буду застосовувати це у своїй роботі.
Дуже цінно, що ми змогли опинитись тут і зараз, відпочили від роботи і змогли подбати про себе»

Катерина Чорна, студентка,
Український католицький університет (м.Львів)
«Моя ціль – піклуватись про людей, які постраждали від війни. Я дуже хочу за допомогою цих знань, допомагати людям подолати стрес і перебувати «в зеленій зоні», регулюючи свій стан.
З вправ найбільше запам’яталось дихання. Помітила, що навіть вдома почала це частіше використовувати – 4 секунди, вдих і видих. І ще я тут переборола свій страх перед танцями.
Дуже сподобалась атмосфера, тут багато однодумців, з якими легко спілкуватись. Немає бар’єрів «старіші-молодші» учасники, ніхто не наголошує на віці. Кріс і Кьортіс дуже чітко і влучно говорять; в мене не дуже сильні знання англійської, але все було зрозуміло. Це хороша практика англійської мови»

Анастасія Гонтар, студентка,
Львівський національний університет (м.Львів)
«В першу чергу відчуваю, що підвищуються мої комунікативні навички і легко спілкуватись, бо у нас тут спільна ціль – допомагати людям.
Сподобалось спостерігати за різницею наших менталітетів з тренерами. Помічаю, наскільки наші люди стриманіші і більш скуті, тоді як, здається, їм легко все вдається.
Найбільше сподобалась вправа на розпізнання подій та явищ навколо себе. Я зустрічалась з випадком, коли в людини була панічна атака і саме така навичка допомагала повернутись в реальність і заспокоїтись.
Також відмічу, що всі ставлять з повагою, незалежно від віку»

Олена Жировська, студентка,
Український католицький університет (м.Львів)
«Це мій перший досвід участі в міжнародній програмі. Завдяки цьому я відчуває єдність між країнами в світі і підтримку, яку нам надають через війну. Дуже сподобалась атмосфера, ми всі «на одній хвилі». Всі групові техніки дуже зближують колектив, немає різниці чи ти працюєш, чи вчишся.
Мені найбільше сподобалась вправа з відзеркалення в танці. Це теж налагоджує емпанію між учасниками. Також техніка «чую-бачу-відчуваю» дуже повертає в реальність»

Марія, психолог,
Центр соціальної підтримки (м.Львів)
«Цей тренінг – прокачка для себе, щоб не вигоріти. Це дуже класно, бо в роботі ти часто «віддаєш», але іноді варто щось «брати» для себе. Самоосвіта, саморефлексія; це як нарощення м’язів для себе як для спеціаліста, коли отримуєш знання, з якими можна працювати. Але правильно сказали тренери, що нам варто буде ще попрацювати над тим, що буде «відгукуватись» нашим клієнтам, а що ні.
Робота тренерів була ненав’язливою, легкою, чіткою, не відчувалось напруження. Англійська нормально сприймалась, але класно, що були перекладачі. Крім того, нам дали дуже розгорнуті роздаткові матеріали, все зрозуміло.
Дуже сподобалась вправа про заміри своїх станів – це про увагу до себе. Коли ти на початку, в середині, в кінці сесії можеш заміряти стан, особливо під час роботи в групі. Адже важко організувати групу, щоб всі були на одній хвилі»

Люба, психолог,
Центр соціальної підтримки (м.Львів)
«Цей тренінг для мене дуже на часі, адже я працюю з ВПО. Почала за собою помічати, що вже вигораю і ще трохи – я б не змогла надавати консультації. Як сказали тренери, «моя чаша» вже була майже на пуста. Тому цей тренінг мені дуже допоміг.
Дуже класно поданий матеріал, нічого не треба нотувати, бо все є в роздатках. Тренери гарно говорять англійською, я майже все розуміла. Мені було комфортно»

Іван, соціальний працівник,
Центр соціальної підтримки (м.Львів)
«Це одне з небагатьох навчань, яке не напружувало. Ти себе вільно почиває, нічого не зобов’язує, ти розслаблюєшся і в кінці для не почуваєшся втомленим. Я вже думаю про те, як ми будемо в модульних містечках впроваджувати ці техніки на практиці.
Для мене найкорисніше було малювання. Я нікого не приділяв цьому увагу. Але це допомагає відключитись і переключитись на щось приємніше. Розслабляєшся, поринаєш у свій світ і приємні думки в той час, коли є різні виклики і різні люди навколо»

 

 

Add your Comment

uk