Чому виникає сексуальна експлуатація та наруга?

Сексуальна експлуатація та наруга (СЕН) — це форма зловживання владою, яка може з’являтися у різних контекстах. Це означає факт або спробу вчинення будь-яких небажаних дій сексуального характеру, в тому числі в обмін на їжу, допомогу, працевлаштування тощо.  

Чому так відбувається?

  1. СЕН часто є результатом нерівного становища між людьми. Це може бути пов’язано зі статтю, віком, інвалідністю або ж приналежністю особи до групи меншин, включаючи сексуальні меншини.
  2. СЕН виникає у середовищі, де певне владне становище може використовуватись не за призначенням, а наслідки таких дій відсутні або незначні.
  3. Ризики сексуальної експлуатації та наруги підвищуються в умовах кризових явищ — військових конфліктів, вимушеного переміщення. Там, де певні групи населення стають більш вразливі та залежні від обставин. У цьому контексті гуманітарні працівники часто перебувають у становищі відносної влади та привілеїв щодо постраждалого населення.

Найбільш вразливими до випадків СЕН є жінки, діти, люди з обмеженими можливостями та сексуальні меншини.   

Більшість людей, які зазнали СЕН, не повідомляють про такі порушення. Це може бути через:

  • страх помсти чи стигматизації;
  • відсутність інформації про те, як повідомити про випадок СЕН;
  • відсутність знань про те, які існують способи допомоги та захисту від кривдників.

Благодійний фонд «Українська фундація громадського здоров’я» у партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) реалізує проєкт «Запобігання сексуальній експлуатації та нарузі (ЗСЕН) в Україні», спрямований на захист прав постраждалих та впровадження політик ЗСЕН у роботу гуманітарних організацій в Україні.

Якщо ви стали свідком або опинились в ситуації, коли гуманітарні працівники вимагають або натякають на інтимну винагороду за допомогу, не мовчіть! 
Звертайтесь: seareferral@un.org

Усі звернення конфіденційні!

Add your Comment

uk