Екстрена допомога потерпілим від тортур в Україні

Екстрена допомога потерпілим від тортур в Україні

Термін реалізації: Липень - Грудень 2015

Донор: Управління верховного комісара ООН з прав людини

Грантер: Міжнародна організація "Право на здоров'я" (HealthRight International)

Завданням даного проекту є скринінг та перенаправлення для отримання комплексних соціальних, психологічних, юридичних послуг для солдатів – учасників АТО, жінок з числа переселенок, а також надання психологічних, соціальних та юридичних послуг потерпілим від катувань та членам їхніх родин, в тому числі надання першої психологічної допомоги та лікування методом наративної експозиційної  терапії (метод лікування травматичних розладів у осіб, які зазнали множинних або складних травм). Окрім того, проект працюватиме на розвиток моделі допомоги потерпілим від катувань, що включає навчання та експертну підтримку для фахівців, створення партнерської мережі з державних та неурядових організацій, які працюють з потерпілими від тортур.

Цільова група проекту: солдатиучасники АТО, внутрішньо-переміщені жінки, потерпілі від катувань, члени їхніх родин.

Термін  «катування» означає  будь-яку  дію,  якою будь-якій особі навмисне заподіюються сильний  біль або страждання, фізичне чи моральне, щоб отримати від неї або  від третьої особи відомості чи визнання,  покарати її за дії,  які  вчинила  вона  або  третя  особа   чи   у   вчиненні   яких   вона  підозрюється, а також залякати чи примусити її або третю особу, чи  з будь-якої причини,  що  грунтується  на дискримінації будь-якого виду,  коли  такий  біль  або  страждання  заподіюються державними посадовими особами чи іншими особами, які виступають як  офіційні, чи з їх підбурювання,  чи з їх відома, чи за їх мовчазної згоди (згідно до визначення в Конвенції ООН проти катувань).

Завдання проекту:

  1. Забезпечення доступу до лікування та відповідних послуг для потерпілих від катувань задля покращення їхнього стану, зменшення симптомів посттравматичного стресового розладу (ПТСР) та покращення їхнього доступу до ресурсів.
  2. Забезпечення доступу до послуг для членів родин потерпілих від катувань. Послуги включають роботу з травмою, підготовку до догляду за потерпілими: родичі потерпілих часто травматизовані через власний досвід конфлікту, а також споглядання наслідків жорстокого поводження щодо їхніх близьких. Родичі будуть залучені до послуг, які допоможуть їм пережити травму, а також підтримати близьких в процесі одужання.
  3. Навчання, експертна підтримка фахівців у наданні висококваліфікованої допомоги потерпілим від катувань та перенаправленні для отримання додаткових послуг. Навчання, супервізію та експертну підтримку для фахівців надаватиме доктор психології Моніка Індарт, США, (Monica Indart, Psy. Dr.). Доктор Індарт спеціалізується на психологічній допомозі потерпілим від катувань, навчанні фахівців, які працюють з потерпілими в місцях активних конфліктів.

Результати проекту:

  1. Щонайменш 70 потерпілих від катувань будуть виявлені та отримають первинну консультацію (скринінг) у військових шпиталях, таборах для внутрішньо переміщених осіб, державних центрах соціальних послуг, неурядових організаціях.
  2. Щонайменш 50 потерпілих від катувань отримають психологічну допомогу та комплексний супровід (юридичні, медичні інформаційні послуги, сприяння в отриманні соціальних виплат).
  3. Щонайменш 50 членів родин потерпілих від катувань будуть виявлені та отримають первинну консультацію (скринінг)

Щонайменш 20 членів родин потерпілих від катувань будуть залучені в індивідуальну та групову роботу.