«Допомагаючи дівчатам та жінкам, вразливим до інфікування ВІЛ, залишити вулицю та змінити життя в мм. Київ та Донецьк»

«Допомагаючи дівчатам та жінкам, вразливим до інфікування ВІЛ, залишити вулицю та змінити життя в мм. Київ та Донецьк»

Термін реалізації: 1 вересня 2012 року – 1 вересня 2015 року

Донор: СНІД Фонд Елтона Джона, Фонд Олени Пінчук АНТИСНІД

Грантер: HealthRight International (Право на здоров’я) в Україні

_MG_4118Актуальність проблеми в Україні:

В Україні на сьогодні нараховується понад 90 тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, тридцять шість тисяч дітей перебувають у складних життєвих обставинах. За оцінками експертів, приблизно 100 тисяч підлітків та молоді в Україні значну частину часу проводять на вулиці – у вкрай небезпечних та нестабільних умовах, де часто зіштовхуються з дискримінацією та відчуженням. Приблизно 25% вуличної молоді – дівчата й молоді жінки, які є особливо вразливими до насильства, ВІЛ, незапланованої та ранньої вагітності, відмови від новонародженої дитини.

У 2010 році в м. Києві був створений Центр допомоги дівчатам та молодим жінкам в складних життєвих обставинах «Право на здоров’я», який забезпечує комплексну підтримку дівчат та молодих жінок віком 14-24 роки, котрі живуть або значну частину часу проводять на вулиці та/або мають ВІЛ-позитивний статус. З-поміж 693 дівчат, що відвідали Центр протягом 2х років, 240 (35%) протягом тривалого часу ночували на вулиці, 128 час від часу проводили ніч на вулиці через нестабільну або небезпечну обстановку вдома. Із цих 368 дівчат, лише 44 (12%) за допомогою Центру вдалося вирішити питання з житлом (як правило, через повернення додому – до родини). Усі клієнтки Центру мали досвід проживання на вулиці, та перебували у ризику знову опинитися на вулиці. Багато уникнули цього завдяки втручанню команди Центру «Право на здоров’я».

Окрім того, 27% клієнток Центру були ВІЛ-позитивними, 8% були вагітні, 39% мали маленьких дітей, у 50 % були відсутні ідентифікаційні документи. Більшість не мали освіти, роботи та необхідних життєвих навичок. Багато дівчат, які зверталися до Центру, не мають батьків або не можуть самостійно відновити з ними стосунки і повернутися додому. Більшість клієнток Центру «Право на здоров’я» не мають доступу до державних цілодобових притулків та кризових центрів через відсутність ідентифікаційних документів або реєстрації.

МЕТА ПРОЕКТУ:

Покращення якості життя дівчат і молодих жінок, які опинилися у складних життєвих обставинах (зокрема тих, що живуть або значну частину часу проводять на вулиці та/або мають ВІЛ-позитивний статус), їхніх партнерів і дітей шляхом надання послідовної комплексної допомоги та підтримки через (1) аутріч-роботу, (2) послуги денного центру та (3) забезпечення функціонування соціальної квартири як форми реабілітації та соціальної адаптації.

ЗАВДАННЯ ПРОЕКТУ:

 • Відпрацювати послідовну модель надання послуг для дівчат і молодих жінок у складних життєвих обставинах – починаючи з моменту виявлення в ході аутріч до повернення до стабільного безпечного життя в умовах сімейного середовища.
 • Апробувати моделі функціонування соціальних квартир для вагітних та молодих матерів, які опинилися у складних життєвих обставинах, як форми реабілітації та соціалізації.
 • Підвищити взаємодію та об’єднати зусилля державних установ (соціальних, медичних та освітніх) та недержавних організації щодо створення комплексної системи підтримки дівчат та молодих жінок в складних життєвих обставинах.

НАПРЯМИ ДІЯЛЬНОСТІ ЗА ПРОЕКТОМ:

 • Створення та забезпечення функціонування 2-х соціальних квартир в містах Києві та Донецьку.
 • Забезпечення виявлення дівчат у складних життєвих обставинах, надання комплексу соціальних послуг, спрямованих на відновлення документів, психологічну підтримку, медичний супровід, доступ до тестування та лікування ВІЛ, пошук роботи та житла, реабілітацію тощо.
 • Підготовка команд фахівців мм. Київ та Донецьк до роботи з дівчатами в складних життєвих обставинах, зокрема щодо надання послуг в умовах аутріч, мультидисциплінарного ведення випадку, мотивації клієнтів тощо.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ ПРОЕКТУ:

 • Створені 2 соціальні квартири для вагітних жінок та молодих матерів в мм. Київ та Донецьк, забезпечено їх функціонування.
 • 105 вагітних та молодих матерів отримають послуги в соціальних квартирах, не менше 80% випадків будуть успішними.
 • 720 дівчат у складних життєвих обставинах, 252 дитини, 180 партнерів-чоловіків отримають послуги денного центру.
 • 504 дівчини отримають послуги в умовах аутріч, з них 50% звернуться до денного центру по наступні послуги.
 • 57 постачальників послуг буде навчено різним формам роботи з дівчатами в складних життєвих обставинах.
 • За результатами діяльності соціальних квартир буде підготовлено пропозиції щодо доцільності впровадження даної форми на території України.

ПАРТНЕРИ ПРОЕКТУ:

 • Благодійний Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України».
 • Донецька міська Рада.
 • Донецька міська молодіжна організація «Альтернативний молодіжний центр».
 • Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Географія проекту: м. Київ, м. Донецьк