Як працює модель Барнахус — Дома для дітей, постраждалих від насильства — під час війни?

Як працює модель Барнахус — Дома для дітей, постраждалих від насильства — під час війни?

Барнахус, або Дім для дітей — це міждисциплінарний спеціалізований заклад, створений для проведення процесуальних дій з урахуванням відповідних положень Кримінального процесуального кодексу України в дружньому до дитини середовищі.

Протягом минулого року МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» (УФГЗ) відкрила три таких Барнахуси: на Вінниччині, Тернопільщині та в Миколаєві. Усі — у межах реалізації проєкту «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей, постраждалих від насильства» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

У квітні Барнахус у Вінницькій області відновив роботу після початку війни. Сьогодні там уже проводять допити дітей для документування воєнних злочинів. Крім того — допити, які були заплановані на лютий, але не відбулися через бойові дії.

Барнахус у Тернопільській області також долучається до проведення допитів, зокрема для документування воєнних злочинів.

Барнахус у Миколаєві відкрився останнім — у грудні 2021 року. У лютому там провели перший допит. Але наразі через активні обстріли міста робота Барнахуса зупинена.

Про це на нараді Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, яка відбулася 22 квітня, розповіла виконавча директорка УФГЗ Галина Скіпальська.

За словами пані Галини, в Україні є запит на послуги Барнахусів. Тому пріоритетний напрямок роботи проєкту — їхнє розширення. Так, у першому півріччі цього року планується створення Барнахусів у Чернівецькій області, в Києві та Одесі.

Однак наразі у столиці та в Одесі неможливі ремонтні роботи у приміщеннях Барнахусів. Тому актуальним є питання перемовин щодо виділення на місцях приміщень, із якими вже можна працювати — без ремонту.

Важливим питанням є навчання психологів, зокрема щодо кримінального процесу, і забезпечення їх супервізіями. У межах нашого проєкту ми приділяємо цим питанням особливу увагу. А також — симуляції допиту для розуміння готовності команди до роботи. Це дозволяє забезпечити контроль якості послуг.

Окрім цього, триває робота над розробкою методичних рекомендацій. За її результатами ми підготуємо матеріал, що стане інструкцією й порадником для нових команд Барнахусів.

Варто також зазначити, що одним із питань адаптації проєкту була допомога дітям, які постраждали від воєнних дій. Ми уже розпочали психологічні консультації у Житомирській області для десятьох таких дітей, й плануємо розширювати мережу регіонів, що надають такі послуги.