Розпочався другий цикл навчань для Вінницьких фахівців щодо особливостей опитування дітей, які постраждали від або стали свідками насильства

Розпочався другий цикл навчань для Вінницьких фахівців щодо особливостей опитування дітей, які постраждали від або стали свідками насильства

19 січня 2021 року стартувало друге триденне навчання для спеціалістів Вінницької області, які будуть залучені до надання комплексних спеціалізованих послуг на базі міжсекторального центру захисту для дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства, кримінального правопорушення (модель Барнахус).

Навчання проводиться МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» в рамках проєкту «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей-постраждалих від насильства» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Вінницької обласної державної адміністрації.

Темою онлайн-тренінгу стала «Побудова опитування дітей, які постраждали від або стали свідками насильства».

Мета тренінгу — підвищення та розвиток компетенцій членів міждисциплінарної команди, налагодження взаємодії, формування навичок проведення опитування, дружнього до дитини, побудови комунікації та опитування дитини, яка постраждала від або стала свідком насильства, ознайомлення з роботою моделі Барнахус в Україні та світі.

Адже варто звернути увагу на статистичні дані:

  • протягом минулого року в Україні постраждали від злочинів проти статевої свободи та недоторканості 324 дитини (за даними Національної поліції);
  • протягом січня-серпня 2020 року — 147 дітей стали жертвами зґвалтувань;
  • водночас, за даними Нацполіції, за 10 місяців 2020 року до них надійшло 174 386 звернень, складено 113 221 адміністративний протокол;
  • у 90% випадків — це жінки, а за кожною жінкою є діти, які були свідками домашнього насильства.

У всіх цих ситуаціях надважливо підтримати постраждалу дитину та не допустити повторної травматизації її психіки, в тому числі шляхом вчасно наданої професійної допомоги.

Завдяки роботі тренерів та досвіду міжнародного експерта учасники знайомилися з найкращими світовими практиками роботи Барнахус на прикладі Швеції, дізналися про особливості побудови комунікації з дитиною, постраждалою від насильства, а також розглянули керівні принципи правосуддя, дружнього до дитини.

Дуже сподіваємося, що, об’єднавши наші зусилля навколо цього проєкту, ми надамо можливість дітям відкритися та бути почутими!

Нагадуємо, що у вересні 2020 року Президент України підписав Указ «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства», у якому йшлося, серед іншого, про розробку законопроєктів, спрямованих на забезпечення додаткових процесуальних гарантій неповнолітнім особам при проведенні їх допиту, опитування під час кримінального провадження, що базуються на найкращих міжнародних практиках, зокрема на моделі «Барнахус».

Барнахус (у перекладі «будинок для дітей») — це міждисциплінарний і міжустановчий спеціалізований центр по роботі з дітьми, які постраждали від насильства або стали свідками подібних злочинів.

Барнахус бере свій початок в межах Моделі захисту дітей, прийнятої в США у 80-х роках. В Європі вперше такі центри виникли в 1998 році в Ісландії, а потім поширилися і в інших північних країнах (у Швеції — в 2005 році, в Норвегії — в 2007 році, в Гренландії — в 2011 році, в Данії — в 2013 році) під назвою «Барнахус».