У Вінницькій області будуть запроваджувати модель Бархаус

У Вінницькій області будуть запроваджувати модель Бархаус

Відповідний Меморандум про взаєморозуміння щодо запровадження моделі Барнахус у Вінницькій області уклали Представництво Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Вінницька обласна державна адміністрація та Міжнародний благодійний фонд «Українська фундація громадського здоров’я».

Сторони погодилися співпрацювати задля створення міжсекторального центру захисту для дітей, які постраждали або стали свідками насильства.

Меморандум підписано на виконання пілотного проєкту, що має на меті запровадити модель Барнахус в Україні для захисту дітей, які постраждали або стали свідками насильства, який впроваджується спільно з учасниками Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх.

15 грудня 2020 року було проведено онлайн зустріч між Сторонами Меморандуму. Під час зустрічі Голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Лотта Сильвандер зазначила, що Барнахус як модель захисту дітей, що постраждали від насильства, або стали свідками насильства, є однією з кращих практик, яку ЮНІСЕФ підтримує у різних країнах.

Пані Лотта також підкреслила, що ЮНІСЕФ вітає зусилля уряду та місцевої влади щодо впровадження моделі Барнахус, адже це допоможе досягти значних результатів для дітей. Також вона запевнила, що ЮНІСЕФ надасть необхідну технічну експертизу та підтримку для реалізації проєкту.

Голова Вінницької обласної державної адміністрації Сергій Борзов відзначив готовність Вінницької області до впровадження проєкту та наголосив на важливості теми захисту дітей, що постраждали від насильства.

Виконавча директорка МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» Галина Скіпальська звернула увагу учасників на актуальність проблеми насильства щодо дітей та розповіла про план дій з реалізації проєкту у Вінницькій області.

Нагадуємо, що у вересні 2020 року Президент України підписав Указ «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства». У документі йдеться, серед іншого, про розробку законопроєктів, спрямованих на забезпечення додаткових процесуальних гарантій неповнолітнім особам при проведенні їх допиту, опитування під час кримінального провадження, що базуються на найкращих міжнародних практиках, зокрема на моделі «Барнахус».

Барнахус (у перекладі «будинок для дітей») – це міждисциплінарний та міжустановчий спеціалізований центр по роботі з дітьми, які постраждали від насильства або стали свідками подібних злочинів.

Барнахуси виникли у межах Моделі захисту дітей, прийнятої в США у 80-х рр. У 1998 році такі центри запрацювали в Ісландії, а потім під назвою Барнахус поширилися в інших країнах Європи (у Швеції – у 2005 р., у Норвегії – у 2007 р., в Гренландії – у 2011 р., в Данії – у 2013 р.).

Завдання Барнахусу:

  • забезпечити дітям, які постраждали або стали свідками насильства, надання комплексної допомоги (психологічних, соціальних, медичних, інформаційних, юридичних та інших послуг) на основі оцінки їх потреб та індивідуального підходу до особи з урахуванням віку, статі, стану здоров’я та соціального становища;
  • адаптувати здійснення кримінального провадження до потреб таких дітей шляхом створення дружнього середовища, яке знижуватиме рівень занепокоєння, запобігатиме психологічній травматизації та сприятиме отриманню правдивої, повної інформації для судових цілей.

Отже, Барнахус – це середовище, дружнє до дитини, яка постраждала або стала свідком насильства, з урахуванням найкращих інтересів дитини, а також – гарант виконання належної правової процедури.