У Вінниці презентували перший в Україні Центр для дітей, які постраждали від насильства або стали його свідками (модель Барнахус)

У Вінниці презентували перший в Україні Центр для дітей, які постраждали від насильства або стали його свідками (модель Барнахус)

У вересні 2020 року Президент України підписав Указ «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства». В Указі зазначена необхідність розробки законопроєктів, які б забезпечували додаткові процесуальні гарантії неповнолітнім особам під час їхнього допиту в рамках кримінального провадження, і які б базувалися на найкращих міжнародних практиках, зокрема на моделі «Барнахус».

Так, 15 червня у Вінниці відбулася низка заходів, присвячених впровадженню моделі Барнахус в Україні, зокрема презентація реалізації пілотного проєкту щодо створення Барнахусу у Вінницькій області.

Організація «Право на здоров’я» в Україні за підтримки Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні працювали над реалізацією цього проєкту разом з Вінницькою обласною державною адміністрацією, Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх при Міністерстві юстиції України та партнерами, які також дотичні до питань захисту дітей, постраждалих від насильства.

Основними задачами Центру є:

  • адаптація кримінального провадження до потреб дітей – потерпілих та свідків у справах, пов’язаних з насильством, шляхом створення дружнього середовища, яке знижуватиме рівень занепокоєння, запобігатиме психологічній травматизації та сприятиме реалізації завдань кримінального провадження;
  • забезпечення можливості отримання такими дітьми комплексної соціальної, психологічної, правової та медичної допомоги.

Одним з ключових заходів стало виїзне засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, на якому було схвалено низку надважливих для подальшої реалізації проєкту документів, зокрема:

  • проєкт Положення про Центр захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали від насильства або стали його свідками (модель Барнахус);
  • проєкт Порядку реалізації пілотного проєкту щодо захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (модель Барнахус).

Сподіваємося, що модель Барнахус найближчим часом запрацює також в інших регіонах України, оскільки вона визнана однією з найкращих міжнародних практик, а її основна мета – це створення дружнього до дитини середовища, яке забезпечить уникнення повторної віктимізації дітей.

Для довідки:

Барнахус, або Дім для дітей – це міждисциплінарний спеціалізований заклад, створений для проведення процесуальних дій з урахуванням відповідних положень Кримінального процесуального кодексу України в дружньому до дитини середовищі та в умовах, які мінімізують наслідки її травматизації. Барнахус надає комплексну соціальну, психологічну, правову, медичну та інші види допомоги та послуги дітям – потерпілим та свідкам у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з насильством. Вперше модель Барнахус була реалізована у 1998 році в Ісландії, а згодом також в інших країнах Північної Європи.

Міжвідомча координаційна рада з питань правосуддя щодо неповнолітніх – це тимчасовий консультативно-дорадчий орган Кабінету Міністрів України, утворений згідно з Постановою від 24 травня 2017 року № 357 з метою запровадження міжінституційної платформи для системного обговорення та вирішення проблем розвитку правосуддя щодо неповнолітніх, прийняття узгоджених рішень, що відповідають інтересам дитини.

Більше про роботу Міжвідомчої координаційної ради дізнайтеся тут.