ООН Жінки в Україні спільно з HealthRight International в Україні провели низку заходів для підвищення обізнаності жінок щодо власних прав і можливостей

ООН Жінки в Україні спільно з HealthRight International в Україні провели низку заходів для підвищення обізнаності жінок щодо власних прав і можливостей

Про проблеми гендерно зумовленого насильства, зокрема прояви домашнього насильства щодо жінок та дівчат, не звикли говорити в голос. Більшість жінок замовчують проблему насильства через низку факторів: сором, осуд суспільства, економічні чинники, стереотипи, невміння розпізнати прояви насильства. А також вони не вважають це досить серйозною проблемою, щоб звертатися до сервісів допомоги, зокрема до поліції. Окрім цього, часто жінки та дівчата не знають куди можна звернутися за підтримкою.

В межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру, ООН Жінки в Україні спільно з «Право на здоров’я» (HealthRight International) в Україні провели низку заходів для підвищення обізнаності жінок щодо власних прав і можливостей та посилення взаємодії представників поліції, бізнесу та мешканців громад у Луганській та Донецькій областях.

Юлія Боса, координаторка МБФ «Українська фундація громадського здоров’я», пояснює, що цей досвід є унікальним, оскільки кожна громада, з якою співпрацювали в межах проєкту, обрала власний шлях комунікації з мешканцями та мешканками, виходячи зі своїх проблем та потреб.

Наприклад, у Сєвєродонецьку, Станиці Луганській Луганської області та Кураховому і Торецьку Донецької області були проведені зустрічі щодо розпізнання проявів домашнього та гендерно зумовленого насильства і спілкування з жінками, які можуть бути в групі ризику, з майстрами та майстринями салонів краси. За результатами зустрічей, тепер вони обізнані про способи надати інформацію щодо сервісів із запобігання та протидії насильству, а також як підтримати жінку, яка зіткнулася з його проявами.

У Рубіжному продовжили роботу з місцевими перевізниками та службами таксі – вони отримали необхідні інформаційні матеріали й пройшли відповідне навчання.

В Новоайдарській громаді запровадили регулярні зустрічі представників правоохоронних органів з мешканками громади у форматі «Кава з поліцейським», в інших громадах обладнали інформаційні куточки очікування у місцевих ЦНАП, провели інформаційну роботу зі співробітниками та співробітницями закладів громадського харчування, торговельних мереж, посилили інформаційно-просвітницьку діяльність у молодіжних центрах та в межах шкіл.

«Під час реалізації проєкту ми відштовхуємося саме від потреб громад, дуже важливо робити те, що потрібно людям і надавати підтримку там, де вона буде найефективнішою, і нам дуже приємно визнавати, що місцевий бізнес підтримує такі ініціативи», — зазначає пані Юлія.

Крім того, представники бізнесу та муніципальних закладів отримали у подарунок уніформу для роботи, що привертає увагу до проблеми насильства проти жінок. Також у межах проєкту 20 громад на сході України отримали інформаційні стенди та матеріали з контактами сервісів протидії домашньому насильству. Такі стенди розміщені у місцях, де кожна жінка матиме до них доступ: в місцевих магазинах, приміщеннях ЦНАП, медичних, розважальних та спортивних закладах, у салонах краси та перукарнях.

Заходи проводилися в межах проєкту «Посилення потенціалу сектору юстиції для ефективного впровадження законодавства про домашнє насильство та законне розширення можливостей постраждалих від домашнього насильства та жінок, що перебувають у групі ризику у Донецькій та Луганській областях» в рамках програми ООН із відновлення та розбудови миру, яку реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.