Клініка з прав людини: історія Максима, колишнього полоненого

Клініка з прав людини: історія Максима, колишнього полоненого

«Мене затримали всередині серпня 2017 року в м. Горлівка, куди я приїхав провідати свого товариша. Це відбулось на залізничному вокзалі й було так зненацька, так миттєво, що я навіть не зрозумів, що відбувається», – розповів Максим, 27 років, про історію свого полону.

«Мене жорстко перехопили ззаду троє невідомих, грубо закрутили руки й, не давши отямитися, затягли до машини. Там одразу побили, звинувативши в підривній діяльності на користь українських спецслужб, сказали, що збираються вивезти мене за місто й там розстріляти. Далі було перебування в сирому підвалі та нескінченно-страшні допити.

Буває так важко згадувати, як представники так званих ДНР, але в більшості російські найманці, під час допитів проводили через мене електричний струм, залізними щипцями викручували мені зуби, залишали без їжі та води.

Я пережив дуже тяжкі випробування та знущання, коли перебував заручником 2,4 року на території заводу «Ізоляція» та СІЗО ІК-36.

Після звільнення 27 грудня 2019 року за великим обміном у мене виявили ще й гепатит В. Сказали, що для того, щоб вилікувати цю хворобу, потрібні додаткові платні обстеження, а потім після повного діагностування дороге вартісне лікування…»

Зараз Максим проживає в гуртожитку м. Краматорська Донецької області.

Він потрапив на консультацію до соціального працівника Клініки від правозахисної організації, що опікується полоненими.

Чим команда Клініки змогла допомогти?

Максим отримав серію консультації від соціального працівника щодо послуг та можливостей проєкту, визначення потреб, можливості проходження безкоштовних медичних обстежень та консультування лікарів.

Було організовано соціальний супровід Максима до ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського» НАМН України та до приватної ДНК-лабораторії, де він пройшов повне безкоштовне діагностичне обстеження та консультування лікарів з подальшим лікуванням.

Максима влаштовано на проходження курсу медико-соціальної реабілітації до ДУ «Госпіталь ветеранів війни «Лісова поляна», на базі якого психолог Клініки працювала над зменшенням психологічних наслідків перенесених травм, покращенням психоемоційного стану та відновленням особистих ресурсів Максима.

Він отримав допомогу в оформленні статусу ВПО, в отриманні соціальних виплат, в пошуку роботи, в розширенні навичок адаптації та соціалізації шляхом систематичних соціальних консультувань.

Робота з Максимом продовжується за мультидисциплінарним підходом. Останній телефонний дзвінок від нього до соціальних працівників був особливо приємний. Максим влаштувався на роботу (неповна зайнятість), почав розширювати коло спілкування, планує одружитися та всиновити дитину майбутньої дружини. Юрист Клініки надає консультації щодо оформлення всиновлення.

P.S. Зі слів Максима: «Коли я вперше звернувся за допомогою до спеціалістів Клініки з прав людини, то почувався хворою, тривожною та зневіреною людиною. Тепер хоча й маю ще деякі психологічні проблеми, труднощі в адаптації, та все ж, завдяки підтримці та допомозі різних спеціалістів Клініки, інших людей та організацій, я маю цілі, надію та сподівання на краще майбутнє.»

Фахівці Клініки з прав людини «Право на здоров’я» (HealthRight International) в Україні продовжують надавати консультації в скайп-режимі:

 • психологиня Олена Музичук
  skype: Elena Muzychuk 066 440 75 65
 • соціальна працівниця Оксана Сафронова
  skype: Оксана Сафронова 0951720910
 • юрист Ігор Добринін
  skype: Ihor Dobrynin 0503288872
 • психологиня Тетяна Франчук
  skype: : t_franchuk 0953234789

Клініка з прав людини функціонує в рамках проєкту «Допомога потерпілим від катувань в Україні» за фінансової підтримки UNF FVT.